ALİ ŞERİATİ

Ali Şeriati Hüseyniye-i İrşad

Kull. Adı    

:

Şifre 

:  
     

Yeni Üye - Şifremi Unuttum

Modernizm’le Hesaplaşma Çabasında Bir Aydın: Ali Şeriati Portresi / Aydın HIZ
Kendisi Olmayan İnsan
Dünya Görüşü ve İdeoloji
Şia
İran ve İslam
Tüm medyalar için tıklayınız...
Tefsir Dersi

Sesli ve Görüntülü Medya

Ali Şeriati Belgeseli
Belgesel

Tüm Arşivler İçin Tıklayınız...

Medeniyet Tarihi - II
HACC
Aşk ve Sevgi... / Dr. Ali ŞERİATİ
Kendisi Olmayan İnsan
DUA / II

İSLAM BİLİM DERSLERİ BAŞLIYOR

TARİH :19-03-2009

23.03.2009 tarihinden itibaren İslam Bilim dersleri başlıyor

Dr. Ali Şeriati'nin İslam-Bilim adlı konferanslarından oluşan eserini dersler halinde yayına hazırladık. Site üyelerimiz ve ziyaretçiler burada yayınlanacak dersleri takip edebileceklerdir. Pazartesi ve Perşembe günleri yayınlanacak olan dersleri muntazam takip edip tartışan takipçiler muayyen bir vaktin sonunda bu önemli dersleri bitirmiş olacaklardır.

Derslerin bitiminde takipçiler tarih bilinci, tarih felsefesi, toplumsal tevhid ve toplumsal şirk, ideal insan, toplumbilim, tevhidi dünya görüşü, altyapı ve üstyapı, ideoloji olarak İslam, varoluşçuluk, materyalizm, alinasyon, Marksizm gibi birçok önemli konu hakkında önemli bilgiler edinmiş olacaklardır. Hem derslerin takibi hem de dersler üzerine yapılacak tartışmalarla Doktor'un öğrencileri olarak O'nun fikirlerini tanımış, tartışmış ve belki ümidimiz odur ki ilerilere taşımız olacağız
hgs bakiye yükleme
trafik cezas? ödeme
kredi kart? borç sorgulama
kredi kart? borç sorgulama
yap?kredi kredi kart? borç sorgulama
tl yükleme
hgs yükleme


detay
Tüm haberler

.....................................................

ÜYE OLUN

TARİH :17-03-2006

Siteye üye olun yeniliklerden hemen haberiniz olsun.
hgs bakiye yükleme
trafik cezas? ödeme
kredi kart? borç sorgulama
kredi kart? borç sorgulama
yap?kredi kredi kart? borç sorgulama
tl yükleme


detay
Tüm haberler

.....................................................

TARİH : -- tarihinde tarafından gönderildi...
WEB :
Ülke :
Şehir :.: Yazarlar :.
Ahmet AKBAY / İslam ve Sosyalizm

İnsan toplulukları, tarihleri boyunca sürekli olarak bir arayış içindeydiler,bulmaya çalıştıkları en önemli olguların başında hep inanç ve dinleri gelmiştir. Yaratıcı, elçilerini ve kitaplarını gönderip doğruyu bulma çabalarında onlara yol göstermiştir. Kimileri inanmış, kimileri doğru bildikleri çarpıklıklara devam etmişlerdir. Yaratıcı, var oluş sebeplerini insanlara elçileri aracılığıyla anlatmış ve nasıl yaşamaları gerektiği hakkında onları bilgilendirmiş ve uyarmıştır. O, insanlar için en doğrusunu en güzelini söylemiş ve elçilerini buna göre seçmiştir. Tarihteki bütün hak dinlerde olduğu gibi son elçi ve son din Hz.Muhammed ile gönderilen İslam dini de, her konuda olduğu gibi toplum yaşayışı konusunda da en doğruyu ve en güzelini insanlara bildirmiştir.

 

İnsanların “toplu yaşam” hususunda bir devlet unsuruna ihtiyaçları vardır. Ekonomik, politik ve hukuki açıdan devlet insanlara yaşam şartlarını sağlamak durumundadır. Olması gereken bu devlet mekanizması sosyalist sistemin en önemli noktalarındandır, İslamiyet de, devlet, toplum ve yönetim konularını ele aldığında insanlar için en ideal yaşam formülünü onlara sunmuştur, özellikle “paylaşım” konusunun üzerinde durmuş ve bunu bütün Müslümanlara “zekat” adıyla farz kılmıştır. Ve denilebilir ki temel özelliklerinden biri “paylaşmak, yardımlaşmaktır.” İşte özellikle bu noktada İslamiyet bir ekonomik sistem olan sosyalizmle en büyük ortak noktasını göstermiş olmaktadır. Sosyalizmde de “paylaşmak ve eşitlik” temel esaslardandır.

 

Gerçekte de İslamiyet Marks’ın düştüğü birkaç hata dışında sosyalizmle bağdaşmaktadır birçok ortak yön bulunmakla beraber ana esaslar birbirine (sanılanın aksine) yakındır. İslamiyetin din oluşunun yanında bir de sistem olma özelliği vardır işte bu sistem içerisinde insan en önemlidir, sosyalizmde de insan en önemlidir.

 

Marks’ın düştüğü en büyük hatalardan biri (bana göre) dini, bir “afyon” olarak görmesidir. Materyalist düşünceye göre durum öyledir fakat bütün toplum hareketlerini materyalist düşünce açısından açıklamaya kalkarsak hata yapmış olur materyalizm dogmasına kapılmış oluruz, çünkü bu düşünce açısı olaylara, oluşumlara, toplum hareketlerine standart bakar.

 

İçinde bulunduğumuz yüzyılda, Marksistler de artık materyalizmin etkilerinden soyutlanmaya başlamışlardır ama sosyalizm varlığından bir şey kaybetmiş olmayacaktır. İslam ve sosyalizm arasında olduğu düşünülen en büyük çatışma da ortadan kalkacaktır. Mantıklı bir düşünceye göre zaten bir çatışma yoktur aksine islamın da, sosyalizmin de esnek olmasından dolayı iki görüş birbiriyle bağdaşmaktadır.

 

AHMET AKBAY

BURSA

[email protected]

 


         -        

 


Bu Yazı 13174 defa okunmuştur
 

 Bu haber için toplam 170 yorum yapılmıştır...

sezai 10-03-2007, 21:56:02
Sosyalist düşünce meteryalizm ile ayakta kalamayacağını kesinlikle görmektedir. İslam ve sosyalizm karşılaştırıldığı zaman aradaki benzerlikler bariz bir şekilde göze çarpmaktadır. Sanılanın aksine sosyalist görüşe en yakın din islam dinidir. Ki bunu Dr. Ali Şeriati'nin yazılarından çıkarmakta mümkün. Ama zor olan metaryalist düşünce ile dolu olan sosyalist bireylere bunu anlatmak. Ben sosyalist biriyim ama metaryalist değilim. İşte sosyalist camia bunu söyleyebildiği zaman sosyalizm islam ile bütünleşmiş olacaktır. Zira bütün sosyalistlerde var olan eksiklik duygusu ancak islam ile dolabilir. Bir sol görüşlü müslüman olarak herkesin bu hazza ulaşmasını temmin ederim....
 
seyfullah zülfikar 10-05-2007, 12:08:31
selamun aleykum öncelikle.sosyalizm ve islamın bazı noktalar dışında bağdaştığı iddia edilmiş.islamı ve sosyalizmi bilen bir insan bu ikisinin ne kadar ayrı şeyler olduğunu kolaylıkla anlayacaktır.iddiaya göre marksın bir kaç hatası dışında sosyalizmin islamla bağdaştığı söylenmiş.öncelikle sosyalizmde insanın yeri,önemi,kadına bakış,tarihsel yorum,adalet anlayışı,emek kavramlarını iyice anladıktan sonra böyle bir tespit kesinlikle yapılamaz kanımca çünkü temelllerinde çatışan iki şeyin birbirleriyle bağdaştığını söylemek çok cahilce olur ki kapitalist sistemi savunanlarda insanlar için en uygununun kapitalizm olduğunu savunur,sadece kapitalist bir düzende insanların iyi sartlarda ve adilce yaşayacagı tezini ortaya koyar.o zman kapitalizmle islam bağdaşıyor sonucu da cıkar.yanı yazıyı yazan kısının mantıgyla dusunursek dedıgı gıbı "İşte özellikle bu noktada İslamiyet bir ekonomik sistem olan sosyalizmle(ekonomik sistem değildir ayrca) en büyük ortak noktasını göstermiş olmaktadır. Sosyalizmde de “paylaşmak ve eşitlik” temel esaslardandır." noktasından cıkısla islamı sosyalizme yaklastıran yazar,aynı sekilde kapitalizmide islama yaklastırbılır.yanı verdıgı ornek islamla sosyalizmın bagdastıgını gostermez.ayrıca dıger bır ıddıası da insanın sosyalizmdede en önemli unsur olduğudur.insanı toplumun içinde yok sayan ve bireyi önemsemeyen bir sistemin islama benzediğni söylemek pek akıllıca olmasa gerek.sosyalizmin insan tanımıyla islamınkı çok farklıdır.biraz bilgisi olan bunu da
 
seyfullah zülfikar 10-05-2007, 12:16:18
son olarak da "İçinde bulunduğumuz yüzyılda, Marksistler de artık materyalizmin etkilerinden soyutlanmaya başlamışlardır ama sosyalizm varlığından bir şey kaybetmiş olmayacaktır. İslam ve sosyalizm arasında olduğu düşünülen en büyük çatışma da ortadan kalkacaktır." cümlesi de cok dikkat cekici.zaten marksizm materyalizm olmadan bir hiç temeli odur zaten.materyalist tarih yorumun ortadan kaldırınca elde marksizm kalmaz ki zaten.yanı yazı içerisinde ne yazıkkı bilgisizlik had safada inşallah yazar,marksizmin altında yatan küfri temelleir daha iyi anladığında bu yazısının ne kadar gerçek dışı olduğunu anlayacaktır.ayrıca yorumlardada sol goruslu muslumanlıktan falan bahsedılmıs muslumanlıgın sag sol goruslulugu olmaz muslumanlık muslumanlıktır.boyle dar kalıplara islamı sıgdırmak ısteyenler ve sıgdırdıgını sananlar islamı anlamayan insanlardır.islam sadece islamdır,kimseyle bagdaşmaya,kimseyle anlasmaya ihtiyacı yokutr.ossyalizminde islama göre yorumu vardır.insanı ilah sanaların uydurdugu ideolojılerı islamla destekleyıp dogru ya ulasacaklarını sananlar,islamın kendisinden baska sistemlerle değil sadece islam olarak oolması gerektıgını anlayamayanlardır.birilerin yaptuıgı islam hakkındaki hataları,islama nispet edip,islamın sanki bazı beseri görüşlere destegı varmıs gıbı konusmak islamı anlamaıs olmanın göstergesidir.inşallah bu hatadan cabuk donulur.
 
artu 27-08-2007, 16:54:24
seyfullan zülfikar kardeşim, "cahillikle" suçlamışsın sosyalizm-islam sentezini savunanlara. "Cahillik" ağır bir suçlamadır ve bu tip suçlamalar mantıklı bir nedene dayanmadan, araştırlmadan kullanılırsa insanı kibirden farklı bir yere götürmez! Kapitalizmde mal kutsaldır ve her şeyden önce gelir, İslamda ise Dünya geçicidir. Baki olan ahirettir. Bu sebeple özünde mal düşkünlüğü yoktur!
Ahmet bey, marksın teorisindeki tek hatasının "din toplumun afyonudur" sözünden dolayı olduğunu söylemiş. Bence bu bile hata değildir! Çünkü İslam insanları kurtarmak için gönderilmiş olmasına rağmen art niyetli insanlar tarafından tam da "afyon" niteliğinde kullanışmıştır. (Hristiyanlıkta böyle, ki Marksın dinden bahsettiği din "o zamanki" hristiyanlıktır) Bu gerçek İslam'ın büyüklüğüne zarar da vermez. Örnek, insanların haklarını istemesini siz İslam'daki şükrü kullanarak susturmaya çalışırsanız ve o insan saf inançlarından dolayı bu zehri yutarsa, tamda marksın dediği yere geliriz. Yani afyon olur. Allah'u Teala üzümüde yaratmıştır fakat insanlar ondan şarap yapmıştır. Bu üzümün kötü olduğu manasına gelmez!
Sosyalizmi derinlemesine araştırmış biri olarak ben bu sentezde "temel" anlamda farklılıklar göremiyorum. Aksine özgürlüklerin, eşitliğin olduğu bir dünya çok daha "islami" bir dünyadır!
 
artu 27-08-2007, 17:12:49
Ayrıca seyfullah kardeşim, kapitalizmin insanların iyi şartlarda ve adilce yaşayacağı gibi bir "tez"i olduğunu söylemişsin. Ben böyle bir tezi olduğunu ilk defa senden duyuyorum! Kapitalizmin en iyi uygulayıcısı ABD'dir ve ABD'de ne maddi anlamda bir eşitlik vardır nede adalet anlayışı. Adalet olarak; en iyi avukatı tutanlar, arkası olanlar suç işleseler bile ceza almazlar bu sistemde. Avukatın iyiliği malumunuz en suçlu insanı bile hapis yatmaktan kurtarmak ile ölçülür. İşte kapitalizmin adalet anlayışı budur! "İyi şartlar altında yaşamak" yani insanca hayat vaat etmesine ise hiç girmiyorum.
Marksizimin temelinde tarihi materyalist olarak yorumlaması yatar. Bu doğru. Yalnız koskoca bir tezi din temeline indirmek gibi bir haksızlıkda yapılmaması lazım. Materyalist düşünce çok boyutludur. Sadece dini alıp diğerlerini yok sayarak eleştri yapamazsın. Zaten benim savunduğumda bu topraklara has bir sosyalizm anlayışıdır. Birebir marksın kopya uygulayıcısı olmakta bilimselliğe aykırıdır! Bunu Mevlanalar, Hacı Bektaşlar farklı bir biçimde söylemişlerdir. "Ne olursan ol..." birlik, yani sosyalizmdeki enternasyonalizmden hiç bir farkıda yoktur. Bizim düşen bize uygun bir sosyalizm! Bunu bir düşünelim derim.
 
hatice 01-09-2007, 11:18:33
İlk bakışta, temellerinde ateizm olan ve fikir babaları ateizmi savunan insanlardan olan sosyalizmi islamla bir arada düşünmek yanlış gibi gözükebilir, ama dinsizlik olgusunu bu ideolojinin içinden çıkardığımızda düşünce neyi savunursa savunsun ana hususlarından fazla birşey kaybetmiş olmaz. bence Ahmet bey gerekli bir konuya deyinmiş Türkiyede bu fikirlerin geliştirilmesine ihtiyaç vardır diye düşünüyorum.
 
şeriati nurettin meriç 11-09-2007, 15:55:12
öncelikle şunu ifade edelim.her düşünce yapısı öncesinde yada sonrasında bir yaşam biçimidir ya da yaşam biçimine dönüşerek somutluk kesbeder.dolayısıyla islamında sosyalizminde öngördüğü bir yaşam şekli şüphesizki vardır.birinde yaşamın kurallarını ALLAH koyarken(tabi anlaşılmasını ve uygulanmasını kullarına bırakarak) diğerinde insan kendisi koyar.zira kendi beyninin ürünüdür.bir yaşam tarzı düşünmüştür,kaidelerini beyninde oluşturmuştur ve ona ismini koymuştur.şimdi buradan bakıldığında islam ile sosyalizmi büyük mikyasta benzeştirmek muhaldir.ama aralarında benzerlikler gayet tabiki bulunabilir.zira arkadaşında ifade ettiği gibi en basitinden kadın konusunda taban tabana zıttır.bugün malumumuzki ALLAH kadın kullarını samimi ve ciddiyetle örtünme hususunda keskin şekilde uyarıyor.peki bu hükümleri sosyalist birisi bilakaydu şart ittihaz edebilirmi.kesinlikle hayır.bir tane bile misal gös te re mez si niz.dolayısıyla bu konudaki serdedilen düşünceler bir mantık oyunundan ibarettir.ve yanılgı oluşturmak için o la bi lir muhtemelen.suç isnat etmiyorum.kalb incitirsem haddimi ve hududumu aşarak çok özür dilerim.ALLAH la PEYGAMBER le KİTAP la ve DEVRİM le kalınız.saygılar
 
seyfullah zülfikar 17-09-2007, 21:25:04
selamun aleyküm, uzun zamandır sitenin bu bölümüne bakmamıştım. yazdığım yorumlara cevaplar gelmiş. tabi yazdıklarımızın okunması ve tepkiler almak oldukca guzel. benim dedigim sey kısaca sudur ki islamın hiç bir fikir akımıyla sentez edilmeye ihtiyacı olmadıgıdır. kimse diyemez ki komunizm,sosyalizm, kapitalizm her şeyiyle yanlış... elbette ki dogru tarafları vardır... zaten insanların bu fikirlere kanmasının da vbaslıca sebebi iclerinde barındırdıkları kısmi dogruluklarıdır. ben diyorum ki islam incelendiği zaman anlaşılır ki, zaten vahyin olusturdugu bir dusunce sisteminin, bizim tasavvurlarımız için yeterlidir. bu su demek değildir, her şey hazırıdır, alimidedei bize taklit etmek düşer kesinlikle hayır... savundugum sey Allah'ın bizim için sectiği islam dininde ve kaynaklarında insanın sahip olması istenen düşünce yapısına sahip olmak için dogru yontemlerle dogru fikirler geliştirip, hiç bir sekilde hiç bir afilli etikete gerek duymadan salt islami bşr dusunce seklıdır. sizin de bildiginiz gibi bu tur gayri islami dusuncelerin sebepleri, hedefleri elbette ki islamdakinden oldukca farklıdır. bir seyin altında yatan sebeplerde anlasılmadan, kulaga hos gelen sloganların pesinden gitmek dogruolmasa gerek... ben sahsen anti kapitalizm eşittir sosyalizm anlayısnı komik buluyorum, denize dusup yılana sarılmaktır bu. ne olursan ol ifadesini de biraz acarsanız inşallah muhabbetimize devam etmek nasip olur. Bizim düşen bize uygun bir sosyalizm! ne demek acarmsınız,hoscakalın
 
ebuzer 16-12-2007, 15:33:37
İslam, Sosyalizme yakın olamaz.Ama Sosyalizm,İslam'a yakın olabilir.Fakat asla yeterli ddeğildir.Çünkü Sosyalizmi kuranlar insandı.İslam dinini indiren ise Allah'tır.Allah, herşeyi bilir ve insanlığa karşı merhametlidir.
 
qaan 15-01-2008, 22:21:30

Bağlamı içinde ele alındığında “Din afyondur savı”Marxın en birincil doğrusudur.Aslında bu saptamayı yapan “hristiyan sosyalist” adlandırmasının da sahibi rahip Kingsley’dir. O : “Sırtlarına ağır yük sararken yük hayvanlarını rahat dursunlar diye İncil’i afyon olarak kullandık.” itirafını yapmıştır.Marx haklı olarak bu saptamayı kullanmıştır.Aslında Marxın kendi sosyalizmini materyalizm üzerine temellendirmesinde Yunan özdekçiliği üzerine verdiği tezin büyük rolü olmuştur ama ondan daha önemlisi o dönemde kendi sosyalizmlerini İncil ve Tevrat ile yani genel anlamda dinl3e ilişkilendiren iki çağdaşına karşı önemli bir tavrıdır Marxın.Biri Hess’tir ki siyonizmin kurucusudur.Diğeri Weitling’tir ki “Uyumun ve Özgürlüğün Garantileri yapıtında yalnız malların değil kadınların da ortaklaşalığını savunur.Marx bu adi kominizm anlayışlarına hücüm etmiştir.Ya Marx dine dayanan bu kominizmlerin karşısına materyalizmi çıkarmasaydı dünyanın hali nice olurdu?
 
hasan 30-01-2008, 17:34:35
Öncelikle Sosyalizmin kökeninde Ateizm olmadığını söylemek isterim. çok eskilere, ta Eflatun'a kadar geriye götürülebilir. Hattâ bir takım dinî Sosyalizmlerden bile bahsetmek mümkündür. Meselâ bir "Tevrat Sosyalizmi", bir "Hıristiyan Sosyalizm"inden; hattâ doğru olmamakla beraber, bir "İslâm Sosyalizm"inden bahseden ve kendilerine "İştirakiyyü'l-Mezheb" diyenler de vardır. İlk dönem Sosyalistleri daha ziyade toprağın fertler arasında eşit bir şekilde paylaşılmasını istiyorlardı. Esas anlamıyla Sosyalizm "İşçiler Birliği" anlamına 19. yüzyılın ilk yarısında kullanılmaya başlanmıştır. Çünkü Sosyalist akımın, işçi sınıfının meslekî teşkilatlanmaları ve siyasî partilerle şuurlu bir siyasî kuvvet olarak ortaya çıkışları 19. yüzyılda olmuştur.1848 de Marksizmin ortaya çıkmasıyla "Bilimsel Sosyalizm"in kurulduğu kabul edilir.

Sözün özü, "sosyalizm" deyince ilk önce "eşitlik ve adalet"i anlamalıyız.
Ateizm ile alakalı olan şey sosyalizm değil marksizm'dir.

İslam sosyalizme mi yakındır sorusuna gelince şöyledenebilir:
"Sosyalizm İslam'a, Kapitalizm'den 7 kat daha yakındır."
 
mevlüt kapıcı 08-02-2009, 17:59:30
üç temel siyasi yönetim şaklinden biri olan sosyalizm ne demektir. üretim araçlarının kamunun elinde olduğu yönetim şeklidir. şimdi bunun din ile insanların temelk inançları ve değerleri ile kültirleri ile ne alakası var. bunlar sadece kapitalizm ve liberalizm ile dini bağdaştırmak halkı amerika ve diğer sömürgeci ülkelerim ( parası çok olan israil) koları arasına atmaktır
 
Katip 06-04-2009, 10:30:20
Konuyu yüzeysel de incelesek, detaylı da incelersek sonuç belli oluyor.
İslam ve sosyalizm birbirine zıt değildir.
İslamiyet insanlar arası eşitliği getiren, insanları adalete sevkeden, eğitime, insanın yüceliğine önem veren bir dindir.
Özellikle eşitlik konusunda ki en önemli kanıtımız, Mekke'li zengin Müşriklerin ve dini kapitalist çıkarları için kullananların ( PUTPERESTLERİN) İslamiyete karşı çıkmaları ve sınırsız baskılar yapmalarıdır.
Çünkü İslamiyetin getirdiği eşitlik ilkesi onların çıkarlarına uymuyordu.
Ayrıca İslamiyetin Sosyalist toplum sistemine uygun olduğunu ayet ve hadislerle de anlayabiliriz.
1. Ayetler (Zekat, insanların eşitiği ve üstünlüğün takva ile olması)
2. Hadisler (insanların eşitliğinden bahseden hadisler ve işçi haklarını anlatan hadisler)

Şimdi birde olayın sosyalizm boyutuna bakalım.
Sosyalizm ne yazık ki bizden hızlı gelişen ve önde giden ülkelerin düşünce akımlarında orataya çıkmıştır.
Kapitalizmin sermayeyi zengin etmekten ziyade zengin olan zümrenin insanları köle etmesi, sömürmesi, halkı zenginliğe ve üst zümreye karşı isyana teşvik etmiştir.
Bu nedenle Toplumcu anlayış yani Sosyalizm ortaya çıkmıştır.
Peki neden dine afyon denilmiştir?
Bence bunun sebebi yozlaşmış bir hristiyanlığın yüzyıllarca insanları sömürmesi ki vergileri bile klise topluyordu.Bundan dolayı afyon denilmiştir.
Sosyalizm İslamiyetle değil, yozlaştırılmış hristiyanlık ve siyonizmle zıttır ve afyon onlardır.
İslam hiç bir zaman insanları sömürmemiştir.
Karakter bitti =)
 
semih 24-05-2009, 16:31:10
ben bir marksist sosyalistim. anladığım kadarıyla burada islam sosyalizm'in içine dahil edilmeye çalışılmış. ancak sosyalizm islam'ın içinde mevcuttur. osmanlı tarihine göz gezdirdiğimizde, isyanlarla dolu olduğunu görürüz. bu isyanların tamamına yakını ekonomik sebeplerden vuku bulmuş olup, önderlerinden biri de şeyh bedrettin'dir. şeyh bedrettin'in osmanlıdan isteklerine göz atarsak pre-sosyalist düşünceler olduğunu rahatlıkla görebiliriz. ancak osmanlı bu kişileri her zaman dine düşmanlık etmek ile suçlamıştır. onlar aslında dine değil, osmanlının "vergi verdiğin kadar adamsın" düzenine karşıdırlar.
son olarak burada din sosyalizmi fikrini elştiren arkadaşların sosyalizm ile komünizmi birbirine karıştırdıklarını görüyorum. unutmayınız ki sosyalizm düşüncesi komünizm'den önce de vardır. bir de bu arkadaşların sosyalizm fikrine değil sosyalizm kelimesine alerjisi var gibi... :)
 
Hasan 14-08-2009, 20:59:34
Marks ın dine mesafeli duruşunun temelinde hıristyan ahlaka tepkisel olmasının etkilerini görmeden yorum yapılınca tabi ki Marks ı insandan ve onun maneviyatından uzakta görmek kolaylaşabiliyor.Marks Doğu toplumlarının ekonomik maddi altyapılarını tanımlarken şaşkınlığını gizlememiş ve Avrupa toplumlarının geçirdiği klasik derebeylik ten çok farklı olarak Doğu Tipi Üretim Tarzı başlığı adı altında komünalcı bir üretimin Merkezi İmparatorluklarca yönetildiğinden hareketle doğu toplumlarının farklı tarihsel gelişimlerine vurgu yapmıştır.Allahın Mülkü olan toprağıın (yani özel mülkiyet yok)halifenin ,sultanın,padişahın veya hükümdarın buyruğuna göre miri arazi sistemine göre dağıtan ve adaletsiz memurlarını tımarlarından derhal çekebilen bir irade hangi avrupa feodalizminde mevcuttu ki...Dolayısıyla İslam ahlakını ne feodal katolik ahlakla ne de protestan calvinist burjuva ahlakı ile aynılaştırmadan marksın tepki verdiği dinin nasıl bir din olduğunu görmekte fayda var.Marks ın belki en sevdiğim tarafı kendisi dahil herşeyi tartışılır kılabilen diyalektik yöntemidir.
 
ersin 01-09-2009, 23:01:17
marx islam dinini ilerici devrimci bir din olarak tanımlar.marx din bir afyondur derken kastettiği bence dinlerin ilerici aydınlıkçı çizgisinden uzaklaşarak gerici bir sisteme dönüşünü eleştirmektedir.bilim tarihi incelendiğinde en önemli buluşlar çok tanrılı dönemlerde bulunmuştur.bunun tek bir istisnası vardır.827 1107 yılları arasındaki müslümanların aydınlık dönemidir
 
veysel menekşe 03-10-2009, 02:29:05
Sol İslam
Liberal İslam
Demokratik İslam
Humanist İslam
Geleneksel İslam
Modern İslam
Selefi İslam
Sufi İslam
Şii İslam
Sünni İslam
Ulusal İslam
Ilımlı İslam
Sert İslam
Light İslam
Kapitalist İslam
Sosyalist İslam
Ortodoks İslam
Heterodoks İslam
Katolik İslam
Radikal İslam
Medikal İslam
Münzevi İslam
Protest İslam
Tarihsel İslam
Bedevi İslam
Hadari İslam
Resmi İslam
Gayriresmi İslam
Sivil İslam
Askeri İslam
Ahbari İslam
Usuli İslam
Eşari İslam
Maturidi İslam
Safevi İslam
Toplumcu İslam
Bireyci İslam
Erkek Egemen İslam
Feminist İslam
Bilimsel İslam
Evrimci İslam
Devrimci İslam
Anarşist İslam
Cosmetik İslam
Otantic İslam
Nostaljik İslam
Çevreci İslam
İlerici İslam
Muhafazakar İslam
Sağcı İslam
Kemalist İslam
Jakoben İslam
Protestan İslam
Akılcı İslam
Hermetic İslam
Aristokratic İslam
Politic İslam
Apolitic İslam
Jeopolitic İslam
Pragmatic İslam
Feodal islam
Üçüncü Dünyacı İslam
Global İslam
Panteist İslam
Üniversal İslam
Local İslam
Antiemperyalist İslam
Emperial-ist İslam
Mecanic İslam
Organik İslam
Alternatif İslam
Muhalif İslam
Uzlaşmacı İslam
Islahatçı İslam
Hiçbişeyci İslam
Herşeyci İslam
................................................................................................................................................................
NE ARARSAN BULUNUR DERDE DEVADAN GAYRI İSLAM
................................................................................................................................................................
 
ahmet öz 05-05-2010, 20:26:53
yeni asya yayınları eski said dönemi esrleri adlı eserde lemaat adlı kısımda said nursi hazretleri sosyalizm hakkında olulmlu şeyler söylüyor .isalm sosyalizme değil sosyalizm islama yakındır bence marks islamiyetin bellikısımlarından etkilenmiş olamazmı bizden aldıklarını çarpıtarak yeni bir şey oluşturmuş ,ayrıca hz.ömer den başlayan selçuklu osmanlı nında devam ettirtiği ikta tımar diye adlandırılan sistemlerdende etkilenmiş olabilirler yani birisi dedenizin malını çaldıysa siz onu torunu olaral geri almak istaseniz bu o kişiden etkilendiğiniz anlama gelmez okişi sizin ecdadınızdan ve dininizden etkilenmiş demektir...saygılarımla
 
ALTUNTAK 06-05-2010, 23:18:09
DOSTLAR ,ARKADAŞLAR, MÜSLÜMANLAR YOKSA SOSYALİST MÜSLÜMANLAR MI DEMELİ? YA DA EN İYİSİ BİR KOLTUKTA İKİ KARPUZ TAŞIYANLAR MI ?
SİZ ACEP HİÇ ---- MENBEU'T-TEŞRİ'------ DİYE BİRŞEY DUYDUNUZ MU? BENCE Bİ MERAK EDİN ... BAKALIM İSLAMIN İLLA Kİ DE MÜTEMMİM BİR SİSTEME İHTİYACI VAR MI VE BAKIŞ AÇISI NEDİR ? BULANIK SUDA BALIK AVLAMAYI BIRAKMANIZ DİLEĞİ İLE...
 
aykut 19-07-2010, 00:20:31
bu fikir bence kalıplaşmış düşüncelerin dışında bir fikir ,NURETTİN TOPÇU abimizin fikirleriyle anadolumuzun istedigi nefesi aldırtacagız..anadolu ekolü..
 
fatih 15-05-2012, 05:41:44
Amacım olumsuz tartışma Değil sadece bilgi almak ve vermek
İslam ve Sosyalizm zaten birbirine çok yakın olduğu bir gerçektir, Zaten tam anlamda dini yaşayabilmek bence anca sosyalizmle mümkündür. ancak ayrı düştüğümüz noktalar, marx'ın elbet eksikleri olabilir. ama din afyondur sözü bir gerçektir. burada bi hatası bence yoktur. orada marx'ın ifade ettiği bugun bizi yöneten Burjivazinin dini kendi çıkarları doğrultuda kullanmasıdır. Asıl merak ettiğim soru şudur.
 
fatih 15-05-2012, 05:46:49
sorum şu bugun o kadar çok islam düşünürü var neden İslami bir sosyalizm planlamasa çabası yoktur. marks ve leninin mataryalist bakış açısı dısında öğretilerinin dışındaki doğrular (Bilimsel sosyalizm, Eşitlik, Adalet, İnsan hakları vb.) ve dinimizin ortak yanlarının birlikte sunulabileceği, halkın çıkarları doğrultusunda birtakım önder kişilerin çabası ile bu ülke sosyalist islama geçme çabasında değil ?
 
gülsüm 24-12-2013, 19:55:52
ali şeriatiyi yakından tanımak için bitirme çalışması hazırlıyorum . din ve ideoliji hakkında hangi başlıklardan bahsetmeliyim. konu sınırlandırması yapmam gerekiyor ne önerirsiniz , sizler onu yakından tanıyan insanlarsınız yardımcı olur musunuz
 
 

BU KATEGORİDEKİ DİĞER ESERLER

Ahmet AKBAY / Burjuvazi Tehlikesi
Ahmet AKBAY / İslam ve Sosyalizm
Mehmet KABAKÇI / Tanışma
 
 
 
 

 

nike huarache Scarpe Abbigliamento Asics nike blazer michael kors Adidas Scarpe Ray ban nike flyknit longchamp scarpe converse nike free air jordan scarpe da calcio nike cortez Cinture air max new balance Scarpe nike roshe louis vuitton Ray ban adidas oakley converse Scarpe Adidas scarpe Nike Adidas superstar air max
new balance nike air max adidas nike roshe michael kors air max nike free nike blazer new balance oakley converse Scarpe Adidas nike huarache Scarpe Ray ban scarpe converse Adidas Scarpe Abbigliamento Asics Scarpe air jordan scarpe da calcio nike free nike cortez nike flyknit

www.aliseriati.com         www.aliseriati.net        www.aliseriati.org

NETWOR YAZILIM