ALİ ŞERİATİ

Ali Şeriati Hüseyniye-i İrşad

Kull. Adı    

:

Şifre 

:  
     

Yeni Üye - Şifremi Unuttum

Modernizm’le Hesaplaşma Çabasında Bir Aydın: Ali Şeriati Portresi / Aydın HIZ
Kendisi Olmayan İnsan
Dünya Görüşü ve İdeoloji
Şia
İran ve İslam
Tüm medyalar için tıklayınız...
Tefsir Dersi

Sesli ve Görüntülü Medya

Ali Şeriati Belgeseli
Belgesel

Tüm Arşivler İçin Tıklayınız...

HİCRET
HACC
Hangi Kur’an / Ali ŞERİATİ
Bir Kez Daha Ebu Zer
Aşk ve Sevgi... / Dr. Ali ŞERİATİ

İSLAM BİLİM DERSLERİ BAŞLIYOR

TARİH :19-03-2009

23.03.2009 tarihinden itibaren İslam Bilim dersleri başlıyor

Dr. Ali Şeriati'nin İslam-Bilim adlı konferanslarından oluşan eserini dersler halinde yayına hazırladık. Site üyelerimiz ve ziyaretçiler burada yayınlanacak dersleri takip edebileceklerdir. Pazartesi ve Perşembe günleri yayınlanacak olan dersleri muntazam takip edip tartışan takipçiler muayyen bir vaktin sonunda bu önemli dersleri bitirmiş olacaklardır.

Derslerin bitiminde takipçiler tarih bilinci, tarih felsefesi, toplumsal tevhid ve toplumsal şirk, ideal insan, toplumbilim, tevhidi dünya görüşü, altyapı ve üstyapı, ideoloji olarak İslam, varoluşçuluk, materyalizm, alinasyon, Marksizm gibi birçok önemli konu hakkında önemli bilgiler edinmiş olacaklardır. Hem derslerin takibi hem de dersler üzerine yapılacak tartışmalarla Doktor'un öğrencileri olarak O'nun fikirlerini tanımış, tartışmış ve belki ümidimiz odur ki ilerilere taşımız olacağız
hgs bakiye yükleme
trafik cezas? ödeme
kredi kart? borç sorgulama
kredi kart? borç sorgulama
yap?kredi kredi kart? borç sorgulama
tl yükleme
hgs yükleme


detay
Tüm haberler

.....................................................

ÜYE OLUN

TARİH :17-03-2006

Siteye üye olun yeniliklerden hemen haberiniz olsun.
hgs bakiye yükleme
trafik cezas? ödeme
kredi kart? borç sorgulama
kredi kart? borç sorgulama
yap?kredi kredi kart? borç sorgulama
tl yükleme


detay
Tüm haberler

.....................................................

TARİH : -- tarihinde tarafından gönderildi...
WEB :
Ülke :
Şehir :.: Yazarlar :.
Bizden Korkanlar Sizi Seviyor / İsmet ÖZEL

Sosyalistler, Türkçüler ve İslâmcılar hay huy içinde geçen son kırk yıl süresince güçlü bir “biz” sahibi olamadı. Bir gelişmeye talip olarak yürüyüşe geçtikleri zamanlarda önlerine çıkan her mania onları onarılamayacak derecede parçaladı. Kariyerizm illeti ideoloji ortaklığını görünmez hale getirdi. Yalnızca öbekler oluşturmak suretiyle parçalanmadılar; aynı zamanda her kafa bir baş olma iddiası taşıdı ve bildiğini okudu. Bildiği neydi acaba?

Geçen kırk yıl boyunca ideoloji takipçileri düşüncenin ve düşünmenin kendilerine muhtemel katkısını küçümsedikleri kadar hiçbir şeyi küçümsemediler. Düşünce merkeze alınmadığı için düşüncenin muhiti de doğmadı. Sosyalistler, Türkçüler ve İslâmcılar vurgulandığı zaman kendi üstünlüklerini hissettirecek bir “bizi” alanına işaret edemediler. Çünkü kendi aralarında her şeyin bir yeri olduğunu tespit eden bağı kuramamışlardı. Her şeye bir yer temin edilemeyince herhangi bir şeyin de kendi yerinde bulunması imkânsızdı.

Sosyalistler, Türkçüler ve İslâmcılar son kırk yılda çok farklı sebeplerle bile olsa fincancı katırlarını ürküttü ve bunun sonucu olarak ölçüleri birbirinden çok farklı olsa bile her ideoloji sahibi sopalandı. Sopa yemeyenler olduysa, onlar fincancıya alenen veya gizlice kendisinin fincancının karşısında yer alan tarafa mensup olmadığını beyan edenlerdi. Hasılı kelâm, Türkiye'nin toplum yapısının adı konulmuş bir şekle girerek düzeleceğine inanan kim varsa kendilerine sopa korkusundan “biz” diyemez oldular.

Demek isteselerdi zaten öne sürecekleri bir “biz” elde edememişlerdi. Bütün bir kampa mahsus bu başarısızlık hem sosyalistlerin, hem Türkçülerin ve hem de İslâmcıların fazladan birer maske edinmesini kolaylaştırdı Mazeretleri şuydu: ‘Sopa yemekten korktuğumuz için değil; dile getirmeye müsait bir “biz” olmadığı için bizden bahsetmiyoruz”. İleri sürdükleri akıllara sezâ bu gerekçe bir yandan düşük bir ahlâkı, diğer yandan düşük bir statüyü belgeliyordu. Çünkü bir türlü punduna getirip biz diyemeyenler fincancı tarafından kendilerine siz denilmesinden mazoşist bir zevk alıyorlardı.

Eğer bu saatten sonra biri kalkıp sosyalistlere, Türkçülere ve İslâmcılara onları istiskâl edercesine “siz” derse hiçbir sosyalist, Türkçü veya İslâmcı bu hitap tarzına itiraz etmiyor ve belli etmese bile bundan memnuniyet duyuyor. Bu memnuniyetin birinci sebebi insanların hiç statüsüz kalmaktansa düşük statüye razı olmak eğilimidir. Yani insanlar hiç bilinmemektense kötü bilinmeyi tercih ederler. Kırk yılı geride bıraktıktan sonra kalıntı sosyalistlerin, kalıntı Türkçülerin ve kalıntı İslâmcıların “biz”den korktukları halde “siz”i sevmelerinin benimsedikleri ahlâkı ifşa eden ikinci ve asıl sebebi Türklere mahsus gündelik hayatın akışı sırasında kamu gözünde bir kampa ait olunduğunun farz edilmesiyle birlikte hâlâ istifadeye mazhar bir şeyler kaldıysa onu kaçırmamak, avantadan mahrum kalmamak endişesidir.Kaynak: Millî Gazete / 3.9.2001 – www.ismetozel.org


         -        

 


Bu Yazı 13531 defa okunmuştur
 

 Bu haber için toplam 152 yorum yapılmıştır...

ali k 12-02-2008, 13:04:33
ellerine ,diline saglık özel, bu yorum yüksek bir ahlakın ve yüksek bir bilincin mecburiyetini gözler önüne seriyor....
 
şeriati nurettin meriç 12-02-2008, 20:29:47
işte bu.çok derin ve isabetli bir tahlil.
 
Bulent Sahin Erdeger 14-02-2008, 18:55:20
Ozel`in makalesini tartismanin zemini Ali Seriati sitesi olmasa gerek. Lakin madem Seriati anisina tasarlanan bir sitede Ismet Ozel makalesi yayinlaniyor o zaman Ali Seriatinin gozuyle Ozel`i degerlendirme imkani doguyor bu zeminde. Seriati `bir ideoloji olarak Islam` diyordu. Islam`in Islamciligin da otesinde bir hareket oldugunu Musluman bir dusunurun de bu hareketin bir parcasi olmak zorunda oldugunu soyluyordu. Kendisinin Sorumlu Aydin `Rusenfikr` olarak tanimadigi bu durumla `Entellektuel` arasindaki fark ta burada yatiyordu. Kenarda durarak fikir jimnastigi yapanlarin yanlisliklari olumsuzluklari duzeltmeden' kendisi aksini yapmadan elestirenlerin fildisi kulelerine arkasini donmustu bu yuzden seriati... Bu baglamda baktigimizda Ismet Ozel sadece konusuyor ama `yapmiyor` hareketin icerisinde olmamakla birlikte boylesi bir hareketlenmeyi de etkisiz hale getiren bir soylem gelistiriyor. Ismet ozel`in neden bir entellektuel olup Sorumlu bir aydin bir hareket adami olamadigi konusu elbette ayri bir tartisma konusu. Ama `kendi devrimci yetistir`emeyenlerin Sorumlu aydin olmalarini beklemek te safdillik olur elbet...

Ali Seriatinin eserlerinde defeatle dile getirdigi gibi Islami `dunyada bir ideoloji` olarak goremeyenlerin Kurana donus ve islahat gibi bir misyon belirleyemeyenlerin entellektuel birikimi sadece Camus gibi bir vebaya surukler insani... ne demis sairin biri Sustum ne Islamci ne turkcu ne sosyalist... Retorik vadilerinde bir muptezelim simdi hafif ve hayta...
 
adnan yurt 16-02-2008, 15:18:48
...doğrusu elit iması altında yazılan bu makkale doğruları dile getirmişse de ya da en azından öyle gözükse de pek çok eksiklik ve haksızlıkta yapmış diyebiliriz şöyleki;ideolojilerine bağlı bu üç kesimden de pekala önemli isimler sayılabilir.bilinmesi gereken bir diğer konu sıyrılmış,işkence görülmüş,sürülmüş hatta öldürülmüştür kaldı ki bu ülkede ''biz'' mefhumu ne kadar söylenebilir bunun da açıklanması gerek,bu ülkede yaşayan ideoloji partizanları ne kadar kendileri ne kadar dış güdümlü bunun da göz önünde bulundululması gerekir....
 
Veysel Yenigül 03-03-2008, 01:40:41
Sayın Editörüm kusura bakma ama İsmet özel'in bu yazısının burada yayınlanmasına bir anlam verebilmiş değilim.
İsmet Özel, burada en son bahsedilecek tiplerden biridir. fikirleri ve duruşu ile burada anılmayı haketmiyor doğrusu..
Ali şeriati bir değerdir........bu site yanılmıyorsam o eşsiz düşünür ve dava adamını hem daha iyi tanıtmayı hem de onun açtığı çığır içinde islam toplumunun sorunlarını tartışmak, bunlar üzerinde kafa yormayı sağlamaktı!.
şeriati okurlarının buluştuğu bir zemin..vehim ve kuruntuyu düşünce diye belleyenler ne zamandan beri aydın oluyormuş üstad şeriatiye göreye..
İsmet özel, çok mühim şeylerden bahsettiğine inandırmak ister muhatabanı..halbuki hiç bir şey anlatmıyor..tüm yazdıklarına bir bakın bakayım..üretimden yoksunluk, sığ, neşesiz,içi boş, vehim ve kuruntu..ne solcuların birikim ve prensiplerine sahip oldu!.. ne de islam'ın o hayat kokan iklimine, eşsiz ve benzersiz varlık tasavvuruna, islamın düşünce mirasına fena halde yabancı biri..
evet evet bunu iddia ediyorum..
bu ara hakkını yemeyelim, o iyi bir şair..hepsi bu kadar..
gerisini Bülent Şahin bey çok güzel izah etmiş..
saygılarımla..
 
Lokman Tıraş 08-03-2008, 17:19:56
Ülkemiz coğrafyasında bir aydın kıtlığı yaşanmasına bir şey dememekteyim, üstelik bunun farkında olmak da bir uyanışın belirtisi olarak görmekteyim. Lakin kendilerini aydın olarak, fikir adamı olarak ortaya koymaya çalışanları görmek bence uyumak için ve aydın sabahlarımızı ötelemek için bundan iyi bir sebep olamaz... Kuru yavan düşünceleri okutmaktan başka bir iş yaptırılamaz hale getirilen bu gençliğin bütün vebalını, kendileri zoraki aydın diye nitelendiren yazarlar üstelenmekten kaçınmaya devam ededursunlar. İsmet Özel bir aydın, en azından bir mütefekkir bile değil. Şairdir o.
Burada yazmasına gelince burası özgür bir plâtform olmalı, burada niye yazıyor diye sormak Öncelikle Şeriati’ye saygısızlık olur. Özel’e şunu sormalı: Neden bu düşünceyi burada metinleştirdin? Şeriati’yi nasıl anlamış bunu belirtseydi bu yazısında daha doğurucu olurdu. Mustafa Bülent Ecevit Bir siyasetçi olmayıp da sadece bir Şair olarak kalsaydı, onu saygı ve tatlılıkla anar olacaktık. Burada Kulvarını şaşırmış bir şair görmekteyim sadece.
 
ömer taşcı ( Adıyamandan) 19-05-2008, 00:56:42
şeriatiyi anlamak, onu okumak demekten ibaret değildir.İ. özelin yeri ve hele şu yazdıkları hiç değil bence.gerçi herhalde burası serbest köşe , öyle ise hıncal uluçuda bekleriz çünki herşey bir anlamda bir noktadan sonra zıddıyla bilinir.
Bir üye olarak ki buna hakkım var ,çunki aliden öğrendik bunları,toplum toplum toplum diyorum sahih islam ve ümmet diyorum i. özel dibi toplumlardan uzak edebiyatcılar! bırakın orda kalsınlar lütfen .Alinin topluluğu lütfen diğerleri sadece dinlesin.anlamaya çalışsın diyorum..
ALLAH cc şehidimizin şehadetini kabul etsin inşaALLAH.
 
efresyab 03-06-2008, 18:57:30
belki yerinde değerlendirme yapmış görünebilir fakat İsmet Özel hangi bize mensup onu bile belirtmemiş hariçten gazel okumak bu olsa gerek Ali Şeraitini bu şekilde mi savunuyor acaba???
 
veysel veli 12-06-2009, 10:40:34
Memleketi Hyde Park zanneden bu neffaseten meczubu hala dinliyor ve okuyor zorunda
olmak ayrı bir sabır sınavı olsa gerek..
 
Ali Bekir CANLI 19-06-2009, 14:07:08
Yorum yzanlar arasında Veysel YENİGÜl beyefendi İsmet Özeli eleştirecek kadar ileri gitmiş. Birisini eleştirmek için onun kadar değerin olması gerekmezmi? Kimsin sen Allah aşkına söylermisin. ıustada eleştiri yapıyorsun seviyesiz adam.
 
Veysel Yenigül 15-07-2009, 04:35:26
Sevgili Editörüm, uzun süredir bakamıyordum siteye... Ali Şeriati adıyla kurulan bir sitede onun adına yakışır yazılar ve çalışmalar olmalıdır. Bundan böyle daha sık ziyaret edeceğiz ve aynı zamanda yazdığımız sitelerde de link olarak geçeceğiz burayı allah nasip ederse...
Lakin bir maruzatım var; ben ismet özel ile ilgili doğru yada yanlış bir görüş belirtmişim. Kimseye hakaret etmemişim. İsimsiz ve artniyetli tiplerin iki cümlelik seviyesiz mesajlarının bu sitede ne işi var? onu anlamak istiyorum mümkünse...
Lütfen taşımaya çalıştığımız, kendimize layık gördüğümüz misyona uygun duruş sergileyelim. Burası hürriyet yada ensonhaberin seviyesine düşecekse lanet olsun gitsin o zaman.. Ne halleri varsa görsünler.
yeni mail adresim ise; [email protected]
 
 

BU KATEGORİDEKİ DİĞER ESERLER

Mehmet Akif ve Düşündürdükleri / Şuayip MEKEÇ
Sol ve Liberal Muhayyile / Ali BULAÇ
Cüzzamlıyı İyileştirdiyse Zalimliğine Anlayış mı Göstermeliyiz? / Fikritakip
“Öncü Şahsiyetler: Seyyid Kutub ve Ali Şeriati” / [Seminer]
Kendi Semasında Tek Yıldız: Nurettin Topçu Ve Müslüman Anadolu Sosyalizmi / Ümit AKTAŞ
Bilgiden Neo-Nihilizme..: Müslüman Nihilistler / Turan KIŞLAKÇI
Gazali, İbn-i Rüşd’ü Döver mi? / T.Suat DEMRE
Dikkat! Kitap! / Heinrich BÖLL
Suruş ve Sarsılan Kalplerin Tanrısı…/ Meliha ÇELİK
Şeriati Suriye'yi Nasıl Okurdu?/ Cihan AKTAŞ
‘Ehl-i kitâp’ kimdir? / R. İhsan ELİAÇIK
Cahili Tüketim Kültürünü Aşmak Mümkün mü? – 1 / Hamza TÜRKMEN
AK PARTİ Eleştirisi / Ali BULAÇ
Din Modern Zamanlarda Nereye Gidiyor? / Dr.Abdülkerim SURUŞ
Sol İslam, İslam`ın Solu, İslam Düşüncesinde Sol / Kenan ÇAMURCU
Entelektüel, Aydın ve Din / Dr.Aliye ÇINAR
İnsanlık Suçu: Biz Filistinliler, Hakkımızı Helal Etmeyeceğiz / Hayrettin KARAMAN
Bir Seçim Yapın Arkadaşlar/ Ali SALDIRAN
Bayan Humeyni ile Bayan Şeriati... / Sibel ERASLAN
Profesör olmak; Ebu-Zer'in Kişiliğini Manupüle Etme Hakkını Verir Mi? / Muhammed CAN
Surûş, Şimdi de Şeriatî İçin İlginç Şeyler Söylüyor! / Selahaddin Eş ÇAKIRGİL
MUSEVİ NE DİYOR?/ Mir Huseyn MUSEVİ
Özgürlük şairi İkbal, İstanbul'da anılıyor
Evrim Kuramı ne anlatıyor? -2- / Bülent Şahin ERDEĞER
"İslâm Sosyalizmi"nin Serâncâmı/ Bülent Şahin ERDEĞER
Efgani ve Abduh Vehhabi Miydi? / Mehmed Akif ERSOY
“Evrim Kuramı”na Gerçekçi bir Bakış-1/ Bülent Şahin ERDEĞER
Cihan Aktaş Yakın Yabancı İran'ı anlattı/ Asım ÖZ
"İslam ve Sınıfsal Yapı" Türkçe'ye kazandırıldı
Güneye Göç Mevsimi / Stefan WEIDNER Sudanlı Kült Yazar Tayyip Salih'in Ardından…
İslam Dünyasına Evrensel Reçete: Musa Carullah / Yusuf TOSUN
Beykoz’da “Ali Şeriati” Konuşuldu
İnsanlığın Kısa Tarihi: BÜYÜK RESİM
Zehra Hanım'ın Işığını Kapatan Jip / Yıldız RAMAZANOĞLU
Mülkiyet ve İktisadi Kullanımı Üzerine/ Murat AYDOĞDU
Kapitalizmin Efendilerine Karşı Anti-Kapitalist İman! / Bülent Şahin ERDEĞER
Küresel Kibir Çetesi ve Ahlak Devrimi / Bülent Şahin ERDEĞER
İran'ın Yeşil Rasyonalizmi/ Ali BULAÇ
İranlı Göstericiler COŞKULU VE TEMKİNLİ/ Cihan AKTAŞ
İran'da Kim Ne İstiyor? / Bülent Şahin ERDEĞER
İbrahim Yürüyüşü / Ebuzer SAİD
Sanayi Toplumu ve Geleceği- Unabomber'ın Manifestosu/ Teodor KACZINSKY
“Zere, Zora ve Tezvire” (Altına, Güce ve Hileye) Karşı... / Mîr Huseyn MÛSEVÎ
Hamaney Şeriati’yi Savundu / Bülent Şahin ERDEĞER
İmam Öldü; Yaşasın Konformizm! / Mansur YILMAZ
Sağcılık, Solculuk… / M. Kürşad ATALAR
"İslami Mücadelede Öncü Şahsiyetler"
Muhammed Mustafa ve Kur’an Yerine Mevlânâ Ve Mesnevî - Egemenlerin “Problemsiz (Light) İslâm” Projesi- / İlhami GÜLER
Çölde Bir Yalnız Âdem / Rasim ÖZDENÖREN
Bilge Adam Dergisi ve İslam Bilim Hediyesi
Yeni sınıfın ideolojisi: Kariyerizm ve Konformizm / R. İhsan ELİAÇIK
Bizden Korkanlar Sizi Seviyor / İsmet ÖZEL
Dua / Dr.Mustafa ÇAMRAN
Evrensel Bir Müslüman: Cemaleddin AFGANİ [KRONOLOJİK HAYAT HİKAYESİ]
Yeni Bir Zamanı Başlatmak / Atasoy MÜFTÜOĞLU
Cemaleddin Efgani / Mehmed Akif ERSOY
Anlaşılmamış Devrim / Charlotte WIEDEMANN
Ebû-Zerr el-Ğıfârî [v. 32/652] / Prof.Dr.Hayrettin KARAMAN
Sürekli Devrim: "Direniş Teolojisi"/ Prof.Dr. İlhami GÜLER
"Din Mafyası" Şeriati'ye Saldırmaya Devam Ediyor/ Bülent Şahin ERDEĞER
İnsan Üzerine / Ali K.
ANTİEMPERYALİST BAŞBAKAN: MUSADDIK/ Altan ALGAN
Cahili Tüketim Kültürünü Aşmak Mümkün mü? – 2 / Hamza TÜRKMEN
Kur'an'ı Nasıl Okumalıyız? / Aliya İZZETBEGOVİÇ
İbn-i Rüşt'ün İzinde / Loay MUDHOON ‘Reformcu İslam Düşünürü Muhammed ŞAHRUR'
İslâmî Cemaatin Kurucu Öğesi Olarak İslami Şahsiyet / Rıdvan KAYA
Röportaj: R. İhsan ELİAÇIK :İslam'ın Politik Duruşu Sol / Müjgan HALİS
Ne Okumalı? -Dört Aşamalı Alternatif Bir Okuma Programı- / Ali BULAÇ
Musa Carullah Bigiyef’in Sünnet Konusundaki Görüşleri / Mustafa AKMAN
Gençlere Tavsiyeler / Ercüment ÖZKAN
Afganistanlısı Antipatik de Bizim "Cübbeli" Taliban Neden Sevimli? / Serdar ÖZMEN
Kendi İçimizdeki 'İkna Odaları' / İdris ÖZYOL
Fatıma, Fatıma‘dır / Emine K. ARSLANER
"Ali Şiası Safevi Şiası" Kitabının Yeni Baskısı Yapıldı
Kim Müslüman Aydın Değildir? / Abdulkerim SURUŞ
Yeşil Rasyonalizm, Sol İslam, Adalet Devleti: Zihnimiz Yeni Siyasi Kavramlara Hazır mı? / Kenan ÇAMURCU
Bir Mücahidin Kaleminden Fikir-Put Savaşı / M. Numan AŞKAROĞLU
Toparlanın, Gidiyoruz! / İsmet ÖZEL
Ebuzer: Issız Çölde Yalnız Mezar / İhsan ELİAÇIK
Sağcı Bir Şiire Doğru [mu?] / Enes MALİKOĞLU
El-Ğarra Hutbesi / İmam ALİ
Ebu'l Ala Mevdudi Türkiye'de Anılıyor / Sempozyum
GAZZE RİSALESİ / Cahit KOYTAK
Yoksulluğu Görme(me)k ve Bir İntiharın Düşündürdükleri / Serdar Bülent YILMAZ
 
 
 
 

 

nike huarache Scarpe Abbigliamento Asics nike blazer michael kors Adidas Scarpe Ray ban nike flyknit longchamp scarpe converse nike free air jordan scarpe da calcio nike cortez Cinture air max new balance Scarpe nike roshe louis vuitton Ray ban adidas oakley converse Scarpe Adidas scarpe Nike Adidas superstar air max
new balance nike air max adidas nike roshe michael kors air max nike free nike blazer new balance oakley converse Scarpe Adidas nike huarache Scarpe Ray ban scarpe converse Adidas Scarpe Abbigliamento Asics Scarpe air jordan scarpe da calcio nike free nike cortez nike flyknit

www.aliseriati.com         www.aliseriati.net        www.aliseriati.org

NETWOR YAZILIM